Niepokoj膮cy kszta艂t, krucho艣膰, bruzdy. Ile razy zastanawia艂a艣 si臋, czy zmiany na paznokciach u dzieci s膮 chwilowe, czy mo偶e przyczyna le偶y g艂臋biej i wymaga interwencji specjalisty? Czy s膮 to zmiany fizjologiczne, czy s膮 wynikiem choroby? 

Sylwia Puzy艅ska, do艣wiadczona podolog, rozk艂ada na czynniki pierwsze przyczyny r贸偶norodnych objaw贸w na paznokciach u dzieci. Podpowiada, kiedy nale偶y zacz膮膰 si臋 niepokoi膰 i jakie dzia艂ania warto podj膮膰, aby zapewni膰 dziecku komfort oraz zdrowe i mocne paznokcie.

Do gabinet贸w podologicznych cz臋sto przychodz膮 rodzice zaniepokojeni wygl膮dem p艂ytek paznokciowych swoich dzieci, zar贸wno u st贸p jak i u d艂oni. Pogrubienie, za偶贸艂cenie, bruzdy na p艂ytce paznokciowej, to tylko niekt贸re zmiany pojawiaj膮ce si臋 we wczesnym okresie 偶ycia. 

Buty dzieci臋ce a zmiany na paznokciach u dzieci

Wi臋kszo艣膰 z przypadk贸w zmian na paznokciach u dzieci to zmiany fizjologiczne, kt贸re mijaj膮 wraz z wiekiem. Inn膮 przyczyn膮 jest ucisk wynikaj膮cy z nieodpowiedniego doboru but贸w dzieci臋cych. Zw臋偶ony czubek buta oraz zbyt twardy nosek powoduj膮 zwi臋kszony ucisk na p艂ytk臋 paznokciow膮, kt贸ra zaczyna zmienia膰 wygl膮d oraz zabarwienie. Z powodu ucisku na pi膮tym paznokciu stopy cz臋sto pojawiaj膮 si臋 drobne krwiaki – przybieraj膮 posta膰 malutkich kresek lub ciemnych kropek.

Warto wi臋c zadba膰 o w艂a艣ciwy dob贸r but贸w dzieci臋cych. To wa偶ne, 偶eby stopa mog艂a porusza膰 si臋 swobodnie oraz nic nie zak艂贸ca艂o prawid艂owego przep艂ywu krwi. Nale偶y te偶 na bie偶膮co kontrolowa膰 rozmiar buta.

Elastyczne buty dzieci臋ce

Kruche paznokcie u dzieci

Dzieci kt贸re dopiero zaczynaj膮 chodzi膰 lub raczkuj膮 przewa偶nie maj膮 k艂opoty z krucho艣ci膮 p艂ytki paznokciowej na du偶ych paluchach st贸p, ale mo偶e to r贸wnie偶 dotyczy膰 pozosta艂ych paznokci.  Paznokie膰 kruszy si臋 na ko艅cach lub wygina, przez co na p艂ytce paznokciowej powstaj膮 bruzdy. 

Takie zmiany s膮 zupe艂nie normalne w tym okresie i nie nale偶y w to ingerowa膰. 

Je偶eli p艂ytka paznokciowa 艂amie si臋 w spos贸b kt贸ry jest bolesny dla dziecka, nale偶y zwr贸ci膰 uwag臋, czy buty dzieci臋ce nie s膮 zbyt ciasne w cz臋艣ci z palcami lub czy nie przebiega od 艣rodka dra偶ni膮cy szef.

Urazy na paznokciach u dzieci

Pozostawienie zbyt d艂ugich paznokci u dzieci powoduje zwi臋kszon膮 mo偶liwo艣膰 urazu. Paznokie膰 p臋ka wzd艂u偶 p艂ytki paznokciowej cz臋sto naruszaj膮c 艂o偶ysko, a tym samym powoduje b贸l lub skrwawienie. Paznokcie nale偶y skraca膰 regularnie lub w miar臋 potrzeby, pilnuj膮c aby wolny brzeg nie wystawa艂 poza opuszek. Je偶eli to nie pomaga nale偶y uda膰 si臋 na konsultacj臋 do specjalisty podologa. 

Nie nale偶y samodzielnie nak艂ada膰 偶adnych utwardzaczy w postaci lakier贸w na p艂ytk臋 paznokciow膮 u dziecka, poniewa偶 mo偶e to przyczyni膰 si臋 do wyst膮pienia alergii kontaktowej. W gabinecie podologicznym mamy mo偶liwo艣膰 dobrania bezpiecznych, naturalnych preparat贸w w formie olejk贸w do wzmocnienia i regeneracji p艂ytki.

Piel臋gnacja paznokci u dzieci

Kiedy zmiany na paznokciach u dzieci s膮 powodem do niepokoju? Schorzenia paznokci u dzieci

Wyr贸偶niamy ponad 130 chor贸b p艂ytki paznokciowej. Cz臋艣膰 z nich jest wynikiem tocz膮cych si臋 zmian w organizmie, inna cz臋艣膰 to zmiany wynikaj膮ce z uszkodzenia gen贸w, a jeszcze inna zostaje nabyta w trakcie 偶ycia.

Koilonychia – 艂y偶eczkowato艣膰 p艂ytki paznokciowej

Koilonychia – objawem jest wkl臋艣ni臋cie p艂ytki paznokciowej, p艂ytka przypomina kszta艂t 艂y偶eczki. Przyczyn膮 jest niedokrwisto艣膰 wynikaj膮ca z niedoboru 偶elaza. Przy niedokrwisto艣ci wyst臋puje r贸wnie偶 szereg innych objaw贸w jak: zm臋czenie, senno艣膰, czy zaburzenia snu.

Taka zmiana na paznokciach u dzieci cz臋sto jest przemijaj膮ca i nie wymaga interwencji podologicznej. Cz臋sto jest te偶 zmian膮 idiopatyczn膮, co oznacza, 偶e przyczyna powstania nie jest znana. 

Pachyonychia Congenita

Pachyonychia Congenita nale偶y do rzadko spotykanego zespo艂u dermatoz, kt贸ry wywo艂ywany jest przez zaburzenia w genach koduj膮cych keratyn臋. W tym przypadku pachyonychia jest chorob膮 autosomaln膮 dominuj膮co, co oznacza, 偶e wystarczy jedna kopia zmienionego genu w kom贸rce. W ponad 50% przypadk贸w osoba choruj膮ca odziedziczy艂a jeden wariant od rodzica.聽

Wyr贸偶nia si臋 cztery typy, ale najcz臋艣ciej spotykanymi s膮:

  • Typ – 1 zesp贸艂 Jadassohna-Lewandowskiego, spowodowany mutacj膮 keratyny w genie K6a i K16, objawia si臋 poprzez dystrofi臋 paznokci d艂oni i st贸p. 
  • Typ 2 – zesp贸艂 Jacksona-Lawlera; zale偶y od mutacji keratyny w genie K6b i K17, w tym przypadku wyst臋puj膮 zmiany w obr臋bie sk贸ry oraz z臋b贸w.聽

Typ 1聽najcz臋艣ciej pojawia si臋 ju偶 przy urodzeniu lub w okresie niemowl臋cym. Pogrubienie p艂ytki paznokciowej (dystrofia) dotyczy jednego lub wszystkich paznokci d艂oni i st贸p. W zespole聽Jadassohna-Lewandowskiego mo偶e wyst膮pi膰 r贸wnie偶 mocne rogowacenie podeszwowe oraz zmiany w jamie ustnej charakteryzuj膮ce si臋 leukokeratoz膮.聽

Typ 2 charakteryzuje si臋 podobnymi objawami, jednak w tym przypadku rogowacenie d艂oniowo-podeszwowe wyst臋puje w mniejszym stopniu. W zespole Jacksona-Lawlera niekt贸re dzieci maj膮 z臋by prenatalne lub natalne. 

To, co niepokoi rodzic贸w zg艂aszaj膮cych si臋 do gabinet贸w podologicznych, to zmiany wygl膮du p艂ytki paznokciowej, kt贸ra staje si臋 pogrubia艂a i za偶贸艂cona. Wygl膮dem cz臋sto przypomina infekcj臋 grzybicz膮.

Modzele zaczynaj膮 tworzy膰 si臋 w momencie, kiedy dziecko zaczyna chodzi膰.

Niestety leczenie tych zespo艂贸w mo偶e si臋 odbywa膰 jedynie na postawie objaw贸w. Rol膮 podologa jest systematyczne oczyszczanie p艂ytek paznokciowych i poprzez opracowanie frezami rotacyjnymi 艣cie艅czenie, aby da膰 maksymalny komfort chodzenia w pe艂nym obuwiu. Ten zabieg jest ca艂kowicie bezbolesny. 

Piel臋gnacja wy艂膮cznie w warunkach domowych jest niewystarczaj膮ca, poniewa偶 przerost warstw p艂ytki jest tak du偶y, 偶e przybory domowego u偶ytku do piel臋gnacji paznokci s膮 nieskuteczne.  

Linia Beau – poprzeczne bruzdy na paznokciach u dzieci

Linia Beau to poprzeczny rowek pojawiaj膮cy si臋 na p艂ytce paznokciowej zazwyczaj du偶ych palc贸w. Cz臋艣ciej spotykany u starszych dzieci ni偶 niemowl膮t, zw艂aszcza na etapie, gdy dziecko zaczyna chodzi膰. Pojawienie si臋 zmiany na wczesnym etapie 偶ycia lub kilka tygodni po porodzie mo偶e wskazywa膰 na聽 dyskomfort wewn膮trzmaciczny lub przebieg porodu. W takim przypadku linia stopniowo zanika wraz ze wzrostem p艂ytki i nie nale偶y w to ingerowa膰.聽

Stany zapalne na paznokciach u noworodk贸w i dzieci

Rodzic贸w noworodk贸w cz臋sto niepokoj膮 stany zapalne powstaj膮ce w du偶ych palcach. P艂ytka noworodka jest bardzo cienka, a tym samym ostra. Wa艂y oko艂opoaznokciowe bardzo mocno nachodz膮 na paznokie膰, przez co przy nieodpowiednim obci臋ciu mog膮 tworzy膰 si臋 stany zapalne.

W pocz膮tkowej fazie pojawia si臋 zaczerwienienie i ocieplenie wa艂u otaczaj膮cego paznokie膰, a nast臋pnie stan zapalny rozwija si臋 i pojawia si臋 wysi臋k ropny.聽

Aby zapobiega膰 takim zmianom mo偶na wykona膰 tamponad臋 w domowym zaciszu podczas snu dziecka, je偶eli w ci膮gu dnia b臋d膮 trudno艣ci z jej za艂o偶eniem. Tamponada polega na wsuni臋ciu bardzo ma艂ego kawa艂ka gazy z w艂贸kniny, wcze艣niej nas膮czonego odpowiednim p艂ynem antyseptycznym,聽 pomi臋dzy wa艂 a paznokie膰. Dzi臋ki temu p艂ytka nie rozcina wa艂u i zmniejsza si臋 stan zapalny.

Wizyta dziecka w gabinecie podologicznym nie musi by膰 stresuj膮ca i mo偶e przebiega膰 w formie zabawy. Nierzadko te偶 pierwsze spotkanie polega tylko na konsultacji, co u艂atwia prze艂amanie pierwszych lod贸w. Podolodzy posiadaj膮 bardzo szerok膮 wiedz臋 z zakresu onychologii, cz臋sto wsp贸艂pracuj膮 z r贸偶nymi specjalistami, aby zapewni膰 ma艂ym pacjentom kompleksow膮 opiek臋.

Podolog o butach dzieci臋cych